KE STAŽENÍ


RECEPTY

CAPPUCCINO    /     ESPRESSO

Příprava Espressa
Espresso je hustá, aromatická, silná, velmi tmavě upražená káva. Vroucí voda a vodní pára je protlačována velmi jemně mletou kávou. Takto připravená káva má vynikající, jemnou chuť, která dlouho setrvává v ústech i po jejím vypití.

Postup přípravy:
  1. K přípravě Espressa je potřeba kávovar, tzv. "presovač". Většina moderních kávovarů je dnes plně automatizovaných a stačí jen stisknout tlačítko a přístroj se sám postará o lahodnou, chutnou kávu. Dále je třeba kvalitní káva arabica. Nejlepší druhy pro začátek jsou kávy ze Střední Ameriky nebo Indonésie. Káva by měla být jemně čerstvě mletá, nikoliv však prášková. Na jeden šálek Espressa potřebujete 2 rovné lžíce mleté kávy.
  2. Napěchujte kávu do přístroje (tělesa filtru). Použijte trochu síly, ale zase ne příliš. Nahřátý šálek vložte pod trysky přístroje.
  3. Stiskněte tlačítko na kávovaru. Z přístroje začne téci káva. Nejdříve černá, potom karamelově hnědá, a nakonec bohatě napěněná crema (čepice, pěna). V tuto chvíli uvolněte tlačítko. Doba, po kterou bude téci káva z kávovaru, by se měla pohybovat v rozmezí 20-30 vteřin.
  4. Vaše lahodná káva je hotova. Správně připravené espresso má na povrchu vrstvu karamelově hnědé pěnové čepice. Při pití nápoje se pěna usazuje na stěnách šálku.
Časté chyby při přípravě Espressa
- Mletí. Pokud je káva příliš jemně mletá, kape nápoj z přístroje pomalu a je nahořklý. Naopak, hrubě mletá káva má za následek nápoj, který teče z kávovaru rychle a je řídký a vodnatý.
- Pěchování do přístroje. Kávu do filtru přístroje nesmíte pěchovat příliš, vrstva musí být propustná. Nejlepší je lehce, a přitom pevně, silou vtlačit.
- Louhování, Přelouhování. Příliš dlouho louhovaná káva se pozná podle toho, že je v ní potlačeno mnoho jemných chutí a káva chutná hořce a trpce. Čepice kávy je tmavohnědá s bílou skvrnou, či otvorem uvnitř pěny. Nedostatečně vyluhované Espresso je řídké.
ASIM CAFFÉ
HORKÝ 344, 679 22 BRNO - LIPŮVKA
Tel.: 602 505 575, E-mail: info@asimcaffe.cz  www.asimcaffe.cz